ویلای بهارنارنج

خانه/خانه های شخصی/ویلای بهارنارنج

Project Description

مشخصات پروژه
موقعیت : محمودآباد، مازندران، ایران
کارفرما : دکتر علی غضنفری
معمار ارشد : مهدی گرامی
همکار طراحی : مصطفی رستمی فرد
سازه : فرزین انصاری
تأسیسات مکانیکی : علی ساروخانی
مساحت زمین : ۱۲۵۰ مترمربع
مساحت زیربنا : ۴۸۰ مترمربع ( دوبلکس )
سال طراحی و ساخت : ۱۳۸۴ – ۱۳۸۲
خدمات : طراحی و مدیریت ساخت

این بنا در قطعه ای ۱۳۰۰ متری در ساحل دریای مازندران در شهرک بهار نارنج واقع شده است. ایجاد بنایی با حداقل سطح اشغال ممکن، فرمی ساده و تفکیک فضاها در سه تراز، زیرزمین برای ورزش، همکف برای پذیرایی و طبقه اول برای خواب و استراحت و نیز طراحی استخر روباز از خواسته های اصلی کارفرما بود.
با توجه به موارد فوق به منطور بهره مندی از دید وسیع و ایجاد دسرسی آسان و تفکیک منطقی فضاها، همچنین ایجاد بهترین پاسخ به شرایط اقلیمی، پلان خطی که در محور شرق به غرب گسترش یافته است پیش بینی شد . یکی از دشوار ترین بخش های این پروژه طراحی و اجرای زیرزمینی خشک با هوای مطبوع در شرایطی بود که بتن ریزی باید در آب صورت می پذیرفت و حجم حوضچه های آب سرد و جکوزی و تصفیه خانه کاملاً در آب قرار داشت.
استفاده اجباری از سیمان با پوشش رنگ سفید در نما و سنگ ازاره قرمز از محدودیت های مقررات شهرک بود که سعی شد که با استفاده از اتاقک ها و لوورهای چوبی لطافت و صمیمت لازم پدید آید ضمن آنکه استفاده از دوارهایی با سنگ مالون استحکام بصری در کالبد را پدید آورده است .
در معماری داخلی ترکیب آجر قزاقی، چوب وسیمان به فراخور شرایط هریک از فضاها پیش بینی شده است و فضاهای گرم و دلپذیر را به وجود آورده.