میدان پیامبر

خانه/طراحی شهری/میدان پیامبر

Project Description

مشخصات پروژه
موقعیت: چابهار، سیستان و بلوچستان، ایران
کارفرما: شهرداری چابهار
معمار ارشد : سیاوش جرایدی
همکاران طراحی : فریال پیشگر، فروغ قاسمی، سعیده قرشی، روزبه محمودی، سالار ملک نیا، نازنین مهرین، مهدی میرجلیلی
مساحت زمین :۷۵۳۴ متر مربع
خدمات : طراحی مرحله اول
سال طراحی : ۱۳۹۵

میدان پیامبر اعظم شهر چابهار در تقاطع بلوار توحید و بلوار شهید رجایی واقع شده است. این میدان از دو طرف به کمربندی و از دو سمت دیگر به قسمت های مرکزی شهر منتهی می شود. در واقع میدان در موقعیت دوگانه¬ای واقع شده است، وجود بافت مسکونی متراکم از یک طرف و جاده های کمربندی از سمت دیگر، اهمیت میدان را برای افراد پیاده و سواره مشخص می کند.
شکل گیری فرم اولیه با در نظر گرفتن هندسه موجود در میدان پیامبر اعظم آغاز شد و هدف از طراحی، ایجاد فضایی بود که به لحاظ عملکردی بتواند بعنوان یک گره شهری فعال عمل کند. شکل گیری فرم، با استفاده از زوایای دید موجود در میدان و بررسی جهت تابش آفتاب انجام شد. با توجه به اقلیم خاص چابهار سعی شد از سطوح سایه انداز در طرح استفاده شود. این سطوح امکان وجود فضاهایی برای دورهمی های غیر رسمی و گذران وقت را در کنار فضاهای خدماتی نظیر کافه، رستوران و فضاهای تجاری ریزدانه فراهم می¬کند. در بررسی¬های تکمیلی، نحوه جهت گیری توده با نرم افزار ECOTECH بررسی شد تا بهترین حالت به لحاظ کنترل تابش آفتاب و سایه اندازی مشخص شود. علاوه بر این با توجه به در حال توسعه بودن شهر چابهار، سعی شد جذابیت¬های محیطی و فضایی در میدان وجود داشته باشد. شاخص بودن حجم و توجه به زوایای دیده شدن از خیابان¬های اطراف به این منظور مورد توجه قرار گرفته است. همچنین با توجه به شلوغی خیابان¬ها در جبهه¬های شمالی و شرقی، و بافت مسکونی متراکم در غرب و جنوب، فضاهای حضور افراد به صورت مرکز گریز و در نزدیکترین مسافت نسبت به بافت مسکونی قرار داده شد.
به منظور دسترسی افراد پیاده به میدان از سه زیرگذر استفاده شده است که فضاهای سبز موجود اطراف را به میدان پیوند می دهند. انتخاب زیرگذر در مقابل پل عابر پیاده، به دلیل کاهش داده های ذهنی اطراف میدان و تمرکز بیشتر بر حجم و فضاهای میدان بوده است.
سطح میدان به دلیل ایجاد فضایی آرام برای حضور نسبت به بدنه خیابان در ارتفاع منفی قرار گرفته است. این امر سطوحی را در سطح میدان فراهم می کند که می توانند به عنوان سایه بان، نیمکت، فضای سبز و پله ایفای نقش کنند. این تغییر ارتفاع در سطح کلی میدان موجب افزایش و تنوع در زوایای دید می شود.
فضاهای میدان به دسته های خدماتی (نظیر کافه و رستوران)، فضاهای تجمع بزرگ مقیاس، فضاهای سبز و فضاهای گپ ریز مقیاس تقسیم می شوند.