میدان ورودی شهر چابهار

خانه/طراحی شهری/میدان ورودی شهر چابهار

Project Description

مشخصات پروژه
موقعیت: چابهار، سیستان و بلوچستان، ایران
کارفرما: شهرداری چابهار
معمار ارشد: سیاوش جرایدی
همکاران طراحی: فریال پیشگر، فروغ قاسمی، سعیده قرشی، روزبه محمودی، سالار ملک نیا، نازنین مهرین، مهدی میرجلیلی
مساحت زمین: ۹۱۶۰ متر مربع
خدمات: طراحی مرحله اول
سال طراحی: ۱۳۹۵

سایت تعریف شده برای المان ورودی شهر چابهار در مسیر محور چابهار – سرباز، و در شمال شرقی شهر واقع شده است. از میان سه مسیر جاده ای منتهی به چابهار این محور را می¬توان مهمترین آنها تلقی کرد؛ چرا که ارتباط چابهار و شهرهای مهم داخل و خارج کشور با این مسیر تامین می شود. در حال حاضر در محل فعلی، اثری از میدان و بافت شهری اطراف آن نیست و نزدیکترین بلوک شهری قریب به یک کیلومتر با آن فاصله دارد.
در طراحی این المان به موضوع به عنوان فرصتی برای ایجاد یک فضای جمعی شهری در مرز شهر نگاه شد که علاوه بر دارا بودن جنبه‌ی آیکونیک و دیده شدن از دوردست، به عنوان فضایی قابل تجربه از نزدیک و مستعد در بر گرفتن اتفاقات جمعی شناخته شود.
در ادامه مسیر طراحی و در جانمایی کاربری های پیرامون میدان نقشه های ارائه شده در طرح تفصیلی چابهار مد نظر قرار داده شد. طبق این نقشه¬ها محدوده شهر تا مرز میدان پیشروی خواهد کرد و میدان ورودی بخشی از بافت شهری خواهد شد. بر همین اساس، سه قسمت از چهار ربع پیرامونی میدان را فضای سبز و یک چهارم شمال غربی میدان را بافت اداری تشکیل خواهد داد. بدین ترتیب در جانمایی کاربری¬های اطراف میدان تلاش شد تا محل قرارگیری آنها به گونه ای در نظر گرفته شود که سازگار با ابنیه و فضاهای شهری پیرامونی خود باشند. همچنین در مجاورت محدوده¬ی اداری، فضای پارکینگ در نظر گرفته شد تا علاوه بر مسافران و خودروهای عبوری، به ساکنان مجاور میدان نیز سرویس دهد.