مجتمع تجاری تیسا کیش ( مسابقه )

خانه/تجاری/مجتمع تجاری تیسا کیش ( مسابقه )

Project Description

مشخصات پروژه
موقعیت : جزیره کیش، ایران
کارفرما : شرکت تیساکیش
معمار ارشد : مهدی گرامی
همکاران طراحی : شیوا حسینی، امیر غفاری، سعید فتحی
مساحت زمین : ۱۳۰۰۰ مترمربع
مساحت زیربنا : ۶۰۰۰۰ مترمربع ( ۲ طبقه زیرزمین + ۵ طبقه )
سال طراحی : ۱۳۸۹ – ۱۳۸۸
خدمات : طراحی مفهومی

موقعیت و مناظر
قرارگیری زمین طرح در لبه غربی میدان امیرکبیر و همجواری آن با بلوار تهران و نیز قرارگیری در محور دید بلوار ساحل باعث می شود تا زمین طرح جایگاه ویژه ای در مقیاس شهری داشته باشد .
از جبهه شمالی زمین منظر زیبای آبهای خلیج فارس دیده می شود .
در جبهه غربی منظره زیبای غروب آفتاب کیش قابل رویت است .

کیفیت
نزدیک به یک دهه است که جنبه کیفی مطالبات جامعه ایرانی در عرصه های گوناگون و از جمله فضاهای معماری فزونی یافته است. هنگامی که مجموعه تجاری تیسا کیش ۲ به بهره برداری می رسد، مردم علاقمند هستند تا محصولاتی با کیفیت را در فضاهایی دلپذیر و از فروشگاه‌های زیبا خریداری کنند آنان می خواهند در رستوران‌هایی غذای مطلوب خود را میل کنند که فضایی دلپذیر زیبا و هنرمندانه داشته باشد. برای ایشان مهم است زمانی را که در مجموعه ای سپری می کنند چه خدماتی دریافت می کنند .
بنابراین خوشایندی و آسایش باید وجه غالب فضاهای معماری ما باشد .
جامعه کیفیت گرا از فضاهای دلپذیر خسته نمی شود ، او به دنبال تعداد تنوع نیست بلکه تنـوع را اندیشمندانه و پایدار می خواهد . بنـابراین ماندگاری وجه مهم دیگری از معماری مورد نظر ماست. بخش عمده ای از کیفیت یک مجموعه در ساخت آن تبلور می یابد ساخت با کیفیت ضامن احترام به کارگران ، بهره برداران و طبیعت است . بنابراین جنبه های مهندسی دوران ساخت و بهره برداری موضوع مهم دیگر در طراحی این مجموعه است . ساختمانهای ما در دوره ساخت و بهره برداری انرژی های گرانی را با هزینه ای سنگین تلف می کنند، وظیفه داریم در خلق مجموعه علاوه بر توجه به موضوع اقلیم، به صرفه جویی در انرژی و بهره برداری از انرژی های نو فکر کنیم .

ایده‌ها
شکلی سیال و پویا با سطوح منحنی در سطح و حجم، بافته ای چون پوشانه قسمتهایی را نیمه شفاف می سازد و ساختمان را از تابش شدید آفتاب مصون می دارد. جبهه شمال که به دریا رو می کند از تابش شدید آفتاب هم مصون است پس ساختمان به سمت دریا چهره می گشاید .
فضایی مرکزی در میانه لازم است تا ارتباط فضاهای درونی با یکدیگر به راحتی درک شوند و البته تهویه نیز آسانتر است .
بامی سبز در نظر است که صفحات خوشیدی در میانه آنها قرار گرفته و البته بام می تواند دارای رستورانی رو به دریا باشد .
دیوارهای سبز روی بدنه نما می تواند جذب انرژی تابشی را کاهش دهد و با بافتی متنوع و زنده ، سرزندگی و روحیه را به ارمغان آورد .
علاوه بر صفحات خورشیدی در گوشه جنوبی ساختمان می توان نما را به سمت تابش خورشید بازکرد و از طریق شیشه های خورشیدی بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز را تأمین کرد .از هر سه محور پیرامون بنا امکان ورود وجود دارد و در محور اصلی ، ورود به ساختمان در سه سطح با صفحات شیب راه می تواند جذاب باشد .
نمی دانم چرا تعداد زیادی پارکینگ برای مجموعه لازم است ؟ اگر چنین روشی پیش گرفته شود، قطعاً در آینده ای نه چندان دور زندگی در کیش غیرقابل تحمل می شود . برای کیش وسایل نقلیه عمومی و همینطور دوچرخه و نظایر آن به مراتب مناسب تر است . اما به هرحال تأمین پارکینگ به تعداد کافی در دو سطح در زیرزمین امکان پذیر شده است اگرچه کارفرما می تواند به طبقات زیرین بیافزاید .