دفتر مرکزی و نمایشگاه پاریزان صنعت

خانه/صنعتی/دفتر مرکزی و نمایشگاه پاریزان صنعت

Project Description

مشخصات پروژه
موقعیت : گرم دره، البرز، ایران
کارفرما : گروه پاریزان صنعت
معمار ارشد : مهدی گرامی
همکاران طراحی : سعید خیری، سعید فرمهین فراهانی، پویان کاشفی
سازه : رنه پیازک، احسان نصیری
تأسیسات مکانیکی : علی ساروخانی
مساحت زمین : ۳۰۰۰ مترربع
مساحت زیربنا : ۸۰۰ مترمربع
سال طراحی و ساخت : ۱۳۸۷ – ۱۳۸۶
خدمات : طراحی و مدیریت ساخت
عکس : علی دقیق
جوایز : برگزیده هیئت داوران، جایزه طراحی نما، گروه ساختمان های صنعتی ، ۱۳۸۸

موقعیت :
در محدوده منطقه گرم درّه به تازگی ساخت ساختمان های صنعتی و نمایشگاهی رواج یافته است . در ساخت و سازهای این منطقه بیشتر
به ساخت سوله های بسنده شده است و کمتر می توان اثری از یک معماری ارزشمند پیدا کرد .
مجموعه اداری نمایشگاهی پاریزان صنعت ، مجموعه ای است وابسته به گروه صنعتی پاریزان ، که همجوار با سوله های تولیدی و خدماتی آن شرکت در منطقه گرم درّه قرار دارد .

گفتگو و پردازش ایده :
ما برای طراحی ، گفتگوهای وسیعی با کارفرما داشتیم و به ۵ ایده اصلی برای طراحی رسیدیم .
ایده اول این بود که مجموعه به لحاظ فرم ، شاخص و متمایز از محیط پیرامون خود باشد . همچنین بتواند سوله های صنعتی را که فاقد ارزش های طراحی و معماری هستند در پس خویش پنهان کند .
ایده دوم مربوط به کاربری و تفکیک ساختمان ها بود . ما باید مشخصاً دو ساختمان مجزا طراحی می کردیم که یکی از ساختمان ها بر اساس نیاز باید بزرگتر و به عنـوان ساختمان اصـلی مجمـوعه معرفی می شد ، و ساختمان دیگر کوچکتر و به عنوان ساختمان فرعی . ارتباط دو ساختمان با یکدیگر به دلیل لزوم عبور تریلرها با بارهایی به ارتفاع بیش از ۱۲ متر حتی با طراحی سردر ورودی میسر نبود . در نهایت به این نظر رسیدیم که طبقه همکف هر دو ساختمان به فضای نمایشگاهی اختصاص پیدا کند و طبقه فوقانی هر ساختمان شامل بخش های اداری باشد و از این طریق هماهنگی بصری میان دو ساختمان قوی تر شود .
ایده سوم مربوط به روحیه صنعتی بنا بود . ما ضرورتی به القا روحیه صنعتی برای مجموعه نمی دیدیم ، و بیشتر فکر می کردیم فضای کار باید واجد ارزش های فرهنگی باشد ، چیزی که افراد به طور روزانه کمتر با آن مواجه می شوند .
ما بحث های مفصلی با کارفرما داشتیم و تلاش ما بر این بود که حداقل ، صنعتی بودن را از طریق نماهای کامپوزیت و نظایر آن القا نکنیم . در مجموع چنین نتیجه گرفته شد که حتماً صنعتی بودن به طریقی معرفی شود .
ایده چهارم مربوط به طراحی پلان های ساده ، خوانا و آزاد بود که بتواند نسبت به تغییر عملکردها انعطاف پذیر باشد .
ایده پنجم در خصوص جزئیات ساخت داخلی بود . ما به این نتیجه رسیدیم که عناصر داخلی نظیر پله ها و تأسیسات مکانیکی با روش های صنعتی و در حد امکان نمایان طراحی شود که نظر موافق کارفرما را جلب کرد .اگرچه در فرایند اجرا ، صرفاً به طراحی پله های نمایان و برخی از نورپردازی ها و کرکره ها بسنده شد .
طراحی :
مجموعه پاریزان صنعت در نخستین نگاه ، مجموعه ای است با ترکیبات متنوعی از فرم که بخش وسیعی از آن احجامی است با پوشش آجر . تنوع احجام ، مجموعه را از پیرامون خود متمایز ساخته است . امّا فرم ها مأنوس و خوانا انتخاب شده است به گونه ای که بیننده می تواند
به راحتی آنها را به خاطر بسپارد . ترکیب مخروط ناقص که حجمی فشرده و پر  است در کنار مکعبی نیمه شفاف ، ساختمان اصلی را تشکیل داده است  ، و امتداد سطوح مثلث در ترکیب با مکعب نیمه شفاف ، ساختمان کوچکتر را پدید آورده است . در هر دو ساختمان شفافیت تراز همکف ، ارتباط بصری درون و بیرون را تسهیل نموده و با مشاهده ماشین آلات چیده شده ، موضوع نمایشگاه قابل درک است . احجام فشرده و بسته در ترکیب
با احجام شفاف ، حس ایستایی و استواری را به خوبی القا می کند .
نصـب پروفیل های آلومینیومی روی پوسـته نما اگر چه فاقد ویژگی های کاربردی است ، امّـا پاسخی است برای درخواست های کارفرمـا نسبت به احساس صنعتی بودن پروژه . سازه فلزی پیرامون مخروط نگهبانی ، که پس از تکمیل و اجرای ساختمان ، طراحی و اجرا شد ، امکان نصب نشان
گروه پاریزان صنعت را در مقیاس بزرگ ایجاد کرده است .
به ساختمان اصلی که وارد می شویم در برابر مخروط ناقص بلندی قرار می گیریم که از داخل نیز همانند بیرون درک می شود . فضایی چشمگیرکه پلکانی قوسی درکنار بدنه آن ، طبقه همکف را به طبقه بالا متصل می کند . انتهای طبقه همکف به پلی ختم می شود که ارتباط
با بخش های صنعـتی را میسر می کند . در هر دو ساختمان درون فضاها کاملاً باز و قابل درک است بدنه های داخلی از فرم بیرونی تبعیت می کنند و امکان ارتباط بصری دو طبقه با هم ، و نیز دو ساختمان با یکدیگر مجموعه را از آنچه که هست وسیع تر نشان می دهد .
آجرهای نما از محدوده هایی به داخل نفوذ کرده اند و در ترکیب با رنگ خاکستری دیوارها و کف مشکی ، فضاها را خالص معرفی می کنند . در هر دو ساختمان پلکان با سازه ای نمایان طراحی شده است که به بدنه های کنار خود اتصال ندارند و سنگ های مشکی روی پله استحکام بصری پلکان را دو چندان ساخته است . نصب چراغ ها و قرنیزها روی ستون ها به وسیله ورق های استیل امکان پذیر شده است و اجرای نمای شیشه ای و نیز چگونگی نصب کرکره های محافظ داخلی کاملاً نمایان است .