مسابقه بین المللی طراحی اولین ایستگاه مریخ

خانه/مقالات/مسابقه بین المللی طراحی اولین ایستگاه مریخ

مسابقه ideasforward پلتفرمی بین المللی برای پرورش ایده های خلاقانه است که اقدام به برگزاری مسابقات با مهلت ۲۴ ساعت می کند. هدف از این مسابقات، توسعه و ترویج تفکر نقادانه، مهارت های نوآورانه و ایده هایی آینده نگرانه درباره دنیا است. تابحال ۱۳ دوره از این مسابقات برگزار شده است و گروه ایده کلیاس کویر در دوره سیزدهم آن (با موضوع ایستگاه بین المللی بر روی مریخ برای اولین ساکنین این سیاره) شرکت کرد. طرح پیشنهادی این گروه برای چاپ در کتاب نتایج این مسابقه واجد ارزش شناخته شده است.
طرح پیشنهادی گروه ایده متشکل از فضاهای چند حسی است که از تکنولوژی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی بهره می برد. این ایستگاه پیشنهادی از دو بخش فیزیکی و ذهنی تشکیل شده است. فضاهایی مانند محل کار و محل کشاورزی در بخش فیزیکی، و محل استراحت و محل ارتباطات جمعی در بخش ذهنی طراحی شده اند. خاطرات و دریافت های حسی افراد در شکل گیری فضاهای ذهنی نقش دارند.
ما چه کسانی هستیم و در مریخ به دنبال چه چیزی می گردیم؟
اولین گروه از ساکنین سیاره مریخ در واقع، سفر خود را یازده سال پیش هنگامی آغاز کردند که وارد دوره آموزشی آمادگی سفر به مریخ شدند. با توجه به مدت زمان و هدف سفر مریخ، معنای سکونت بر مریخ با معنی سکونت بر زمین متفاوت است. سکونت بر مریخ از جنس سفر، حرکت و اکتشاف است. امروز، ساکنین این سیاره ، سفر خود برای کشف آب را از اعماق دره ها تا قله کوه های مریخ ادامه می دهند. ایستگاه Journey Station فضایی پویا برای انجام فعالیت های مختلف است. این ایستگاه نسل های متعدد ساکنین مریخ را در خود جای خواهد داد و بستری برای تکامل نسل انسان مریخی فراهم خواهد کرد. ایستگاه Journey Station از دو بخش تشکیل شده است، بخش فیزیکی که شامل فضاهایی مانند دفتر کار و مزرعه کشت محصولات کشاورزی ست و بخش ذهنی که فضاهایی مانند اتاق استراحت و فضای ارتباط جمعی در آن قرار دارد. فضاهای ذهنی با مفهوم ادراک و تصورات ذهنی کار می کنند. در این فضاها، افراد با قرار دادن عینک هایی مخصوص قادر به دیدن واقعیت های مجازی هستند. ساکنین مریخ، خاطراتی از سیاره زمین و از خانه و خانواده هایشان دارند ایستگاه. Journey Station محلی برای گرامیداشت این خاطرات، زنده نگه داشتن آن ها و خلق خاطرات جدید است.
در اتاق استراحت (تصویر ارائه شده در پوستر نهایی) ساکنین مریخ احساس می کنند در خانه خود هستند. اتاق استراحت، توسط مزرعه کشت محصولات احاطه شده است که اکسیژن مورد نیاز برای ساکنین را تامین می کند. این اتاق، محلی برای آرامش و امنیت است، محلی برای خلوت کردن و یادآوری خاطرات. در نهایت ساکنین مریخ به سیاره زمین تعلق دارند و همیشه مسافر باقی خواهند ماند.