طراحی محصول

خانه/طراحی محصول

طراحی محصول ، حوزه ای ست که معماران مطرح زیادی در طول دهه های اخیر به فعالیت در آن مشغول شده اند. ساخت محصولاتی با مقیاس کوچک از نیاز معماران به این محصولات در فضاهایی که خلق می کردند آغاز شد. نیاز به مبلمان مناسب و یا روشنایی دلخواه که به خوبی با سبک پروژه های طراحی شده هم خوانی داشته باشد، موتور محرک معماران برای طراحی محصولات منحصر به خود بود. امروزه بسیاری از دفاتر معماری شناخته شده در سراسر دنیا ، گروه هایی را به طراحی محصولات مختلف اختصاص داده اند. بسیاری از معماران می کوشند تا سبک طراحی منحصر به خود را با استفاده از تناسبات و متریال منحصر به آن سبک در طراحی محصول نیز به کار بگیرند. طراحی محصول به معماران قدرت می دهد که کنترل بیشتری بر روی فضای طراحی شده داشته باشند. انسجام سبک ساختمان و مبلمان سبب می شود تا معماری با هویت و منسجم باشد. در سال های اخیر گرایش هایی مانند طراحی پایدار و استفاده بهینه از انرژی نیز در تولید محصولات به وجود آمده است.
در گروه معماری کلیاس کویر، برآنیم تا با تکیه بر دانش طراحی و تجربه در اجزا، محصولاتی کاربردی و زیبا طراحی کنیم که نماینده شایسته سبک معماری کلیاس کویر باشد. کیفیت بالا، کارآیی و تناسبات، اصولی هستند که در طراحی محصول از آن ها بهره خواهیم برد. بسیاری از پروژه های ساختمانی به محصولات سفارشی نیاز دارند که پاسخ گوی نیازهای همان پروژه منحصر به فرد باشد. طراحی و ساخت این محصولات می تواند همزمان با طراحی معماری و در هماهنگی با آن انجام شود. در نظر گرفتن همه ابعاد طراحی معماری در طراحی محصول سبب می شود تا محصول به بهترین شکل پاسخ گوی نیازهای پروژه باشد و به خوبی در بستر خود کار کند. برای مثال کتابخانه ای که با توجه به ابعاد و اندازه فضا، و با استفاده از متریالی که در بقیه فضای خانه استفاده شده است انجام می شود، کیفیتی منحصر به فرد ایجاد می کند. از طرف دیگر بازار طراحی داخلی امروز در ایران با محدودیت هایی در زمینه طرح های خلاقانه و کاربردی مواجه است. گروه کلیاس تلاش دارد تا با بهره گیری از دانش طراحی و پشتوانه معماری، محصولاتی طراحی کند که کیفیت فضاها را ارتقا بخشند و در بسترهای متفاوت کاربردی و کارآمد باشند. این محصولات می توانند طیف گشترده ای از مبلمان تا انواع روشنایی و وسایل تزئینی را شامل شوند. این دسته از محصولات می توانند در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. با این وجود این محصولات نیز نماینده سبک معماری کلیاس کویر خواهند بود و سادگی و تناسباتی که از اصول معماری کلیاس کویر در طراحی آن ها نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت. کیفیت بالای متریال این محصولات نیز نکته مهم دیگری ست که در طراحی این محصولات مورد توجه خواهد بود. کیفیت ساخت این محصولات یکی از الویت های طراحی ست. فعالیت های گروه کلیاس کویر در زمینه طراحی محصول در دو دسته مختلف صورت می گیرد: دسته اول محصولاتی هستند که به طور سفارشی و به اقتضای هر پروژه ساخته خواهند شد و دسته دوم فارغ از پروژه های معماری و بر اساس تحقیقات متنوع گروه ایده برای برای رسیدن به تولید انبوه طراحی می شوند.
طراحی محصول به منظور طراحی محصولات سفارشی فرایندیست که بر حسب نیازهای و خواسته های کارفرما طراحی می شوند. کتابخانه های شخصی، قفسه های نگهداری و نمایش اشیا، روشنایی، لوازم تزیینی و دکوراتیو از جمله این محصولات هستند. محصولات کاربردی و ساده محصولاتی هستند که در همه فضاها مورد نیاز هستند اما بسته به ابعاد و اندازه فضا و ویژگی های محیط، ابعاد آن ها و یا رنگ آن ها تغییر می کند. از جمله این محصولات می توان به انواع مختلف روشنایی و مبل و صندلی اشاره کرد.

طراحی محصول گروه معماری کلیاس کویر
پروژه های گروه معماری کلیاس کویر